msza św.    aktualności    historia parafii   fotografie    dane kontaktowe


Dąbki 2018, 21-28 stycznia

Mk 1,14-20

W naszym kosciele przy tabernakulum wiszą rybackie sieci, bo Dąbki wcale nie tak dawno temu były przede wszystkim wioską rybacką. Kto kiedykolwiek łowił ryby zna uczucie oczekiwania naznaczone nadzieją, ale też i niepewnością. Jeśli sieci wynurzając się z wody wypełnione były rybami przeżywaliśmy niemal jak dzieci radość nakarmienia, obdarowania szczęściem smakującym jak zwycięstwo. W tym przeżyciu dzieje się zawsze coś więcej niz tylko sam połów. Jakże jednak jest smutny i pełen rozczarowania widok pustych sieci. Nie będzie karmienia, pozostajemy z uczuciem głodu, który nie dotyczy tylko żołądka. Takie przeżycia, czasem dotkliwie i krańcowo przyjmowane  sprawiają, że rybacy stają się ludźmi trochę wycofanymi, zachowuja wewnętrzny dystans wobec dziejących się wydarzeń. Jednak ponieważ (chodziło kiedyś?) o ich życie i utrzymanie najbliższych nie rezygnowali z zarzucania sieci wciąż na nowo. Starają się też nie robić tego w pojedynkę. Z czasem taka praca, ciężka i niebezpieczna, pełna emocji związanych z siłami natury staje się ich sposobem doświadzcania świata w ogóle. Jeśli Bóg jest dla mnie sprawą życia i jedynego sposobu utrzymania jego sensu, to wspólne zarzucanie sieci w głąb naszej natury, naszego ciała, naszych serc i umysłów będzie wciąż dla nas źródłem nieustannej nadziei i troski. I nie będziemy chcieli z tego zrezygnować.

OGŁOSZENIA

1. w tym tygodniu msza św:  w środę, czwartek, piątek i sobotę o godz.17'00

2.Zakończyliśmy kolędę. Według jej nowego spisu parafia w Dąbkach liczy 812 wiernych. Najwiecej jest nas w samych Dabkach - 235 osób. W kolejnych miejscowościach jest: w Glęźnowie - 187 osób; w Bobolinie 141 osób; Żukowo Morskie -101 osób; Bukowo Morskie - 97 osób; Glęźnówko - 51 osób. Dzieci (do lat 12) jest 103, co stanowi niecałe 13% wszystkich parafian. Jesteśmy więc starzejącą się parafią i liczba dzieci zmniejsza się u nas już od kilku lat.

Serdecznie dziękuję Wszystkim za przyjęcie, chwilę wspólnej modlitwy i rozmowy, a czasem także za wspolny posiłek. Przeżycia tych spotkan powierzam Bogu w modlitwie.

3. W czwartek po mszy sw. adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 19'00. Podczas adoracji możliwość skorzystania z sakramentu pojednania.

4.Są wolne intencje mszy św. w tym tygodniu i w następnych dnaich oraz w niedziele lutego.


Wszystkim Gościom i Parafianom życzę dobrego tygodnia. Szczęść Boże!

ks. Andrzej Pęcherzewski, proboszcz