msza św.    aktualności    historia parafii   fotografie    dane kontaktowe


Dąbki 2018, 24 czerwca - 1 lipca

Mk 4, 35-41

"...zlękli sie bardzo i mówili jeden do drugiego:>Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?<". W spotkaniu z siłą "gwałtownego wichru" i "bijących fal" ten lęk przeżywali jako swój śmiertelny koniec. Śpiący w takiej chwili Jezus był dla nich znakiem braku troski i zrozumienia dla przeżywanego zagrożenia. Ich poczucie bezpieczeństwa doszło do granicy. Gwałtownie budzony Jezus uciszając żywioł pokazał, że ten nasz śmiertelny lęk rośnie, gdy zbyt po ludzku osądzamy Jego obecność i nieobecność przy nas. Natura, którą wciąż rozpoznajemy, a której siłom często w danej chwili nie potrafimy sprostać nie wymknęła się Jemu spod "posłuszeństwa". Nie powiedział im, żeby przestali się z nią zmagać, ale żeby nie byli "bajaźliwego ducha" (gr. deiloi). Odczytuję w tym zachętę Jezusa, żeby zobaczyć swój lęk w spotkaniu z naturą świata i ze swoja naturą. Odkrywać ich granice przez lepsze, pełniejsze poznanie człowieka i otaczającego nas świata. Owszem, Bóg jest ponad wszystkim, ale też jest Słowem - Logosem we wszystkim, w całym wszechświecie. Nie przestając pytać Kim jest Ten, któremu wszystko "jest posłuszne" uczę się czerpać ufność, że On Jest, chociaż sposobu Jego "uśpionej" obecności nie ogarniam. Chwilami boję się śmiertelnie, że mnie/nas opuścił i toniemy.

 

Ogłoszenia Parafialne
1.Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Dąbkach Sezon Letni 2018. To piekny czas odnowienia radości życia i odbudowania ufnej więzi z Tym, który jest Stwórcą i Odnowicielem wszystkiego. Mszę św. o godz. 11'00 odprawi Ks. Bp Krzysztof Zadarko. Modlimy się o dobry odpoczynek i odnowę duchową dla Gości oraz o błogosławieństwo dla wszystkich pracowników i właścicieli ośrodków, pensjonatów i kwater w naszej prarafii. Po mszy św. zapraszamy na wspaniałe ciasto upieczone przez nasze parafianki i dobrą kawę (częściowo przygotowaną przez proboszcza).
2. Liturgia w tym tygodniu: we wtorek, środę, czwartek, piątek i sobotę o godz. 19'00.
3. Nabożeństwo do Najśw. Serca Jezusa: w dni powszednie o godz. 18'30 (w czwartek podczas adoracji po mszy św.). W niedziele litanię śpiewamy po porannej mszy św. o godz. 9'00.
4. W czwartek po mszy św. adoracja Njaśw. Sakramentu do godz. 21'00. Podczas adoracji można skorzystać z sakramentu pojednania.
5.W piątek, 29 czerwca o godz. 20'00 spotkanie rady parafialnej.
6. Zachęcamy wiernych do osobistego udziału w liturgii w niedziele, a także w dni powszednie. Jesteśmy taką szczególną wakacyjną parafią, w której każdy kto potrafi i chce może służyć jako ministarnt, czy ministrantka podczas mszy św. lub przeczytać jako lektor czytanie, zaspiewać psalm czy ułożyć i przeczytać wezwania modlitwy powszechnej. Chętnie zapraszamy też śpiewające schole i grające na instrumentach grupy.
 7. Intencje mszy św. mamy wolne w dni powszednie i niedziele lipca.  Można je zamawiać w biurze w tygodniu po mszy św.
 
Sprawy budowlane.
Kontynuujemy odnawianie elewacji zewnętrznej kościoła. Prace obejmuja trzy etapy. Najpierw spryskanie specjalnym środkiem pomagającym usunąć glony, by móc dobrze umyć ściany. Na drugim etapie jest malowanie gruntujące. Ostatni etap to malowanie nową farbą. Koszt odnowienia szacujemy na 17-18 tys. zł. Równolegle, dzięki zaangażowaniu naszych parafian, zostanie dokonana wymiana krzyża na dachu kościoła oraz tablic na ścianie nad głównym wejściem. Dotychczasowy krzyż był ze zwykłej stali i mimo dobrej farby korodował brudząc ścianę. Nowy krzyż jest ze stali nierdzewnej. Także nowe tablice z informacjami będą na tafli nierdzewnej, co zapewni lepszą trwałość. Spodziewamy się, że koszty tych dwóch dzieł będą dotyczyły tylko materiałów.
 
  Dobrego tygodnia życzę wszystkim Gościom i Parafianom!
ks. Andrzej Pęcherzewski, proboszcz